PK55FG80
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
PK55FG80
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 55 A
Mfr : SanRex Corporation
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 86 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1190A, 1300A
Structure : Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : THYRISTOR MODULE 800V 55A
Contact Now
SCR Module 800 V 86 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module